ସବୁଦିନ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଖାଇବା ପରେ କେବେ ଭୁଲରେ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହିସବୁ କାମ

ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତ ବହୁଳ ଜୀବନରେ ନିଜର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ଠିକ୍ ଭାବେ ଯତ୍ନ ନେବା କଷ୍ଟ କର ହୋଇପାରିଛି। ଖାସକରି ଖାଦ୍ୟପେୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଠିକ ସମୟରେ କରି କରୁନାହିଁ। ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଏମିତି କିଛି କାମ ଅଛି ଯାହାକୁ ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ଆଜି ଜାଣିବା ଖାଇବା ସାରିବା ପରେ କେଉଁ ସବୁ କାମ କରିବା ସହିତ ନୁହେଁ।

ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ କାରଣ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଫଳ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ରାତ୍ର ଭୋଜନ କରିବା ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍‌ ନୁହେଁ। ରାତିରେ ଶୋଇବାର ତିନି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଲାଗି ହେଲେ ଗାଧୋଇବା ସମୟ ଠିକ୍‌ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ଖାଇବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଗାଧୋଇବା କଥା ନୁହେଁ। ଏମିତି କଲେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ପ୍ରବାହ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ପଡ଼ିଯାଇଥାଏ।

ସେହିପରି ଖାଇବା ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ। ଯାଥା, ଚା ପିଇବା, ସିଗାରେଟ୍‌ ଟାଣିବା, ମିଠା ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ହେବା ସହ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଦ୍ବାରା ମଣିଷ ଶରୀରର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାଏ ।

error: Content is protected !!